Als aanvulling op het huidige Cues-assortiment kondigt Shimano vandaag de RD-U6040-achterderailleur en de CS-RS400-11-cassette (11–36T) aan. Beide nieuwe 2×11-speed componenten zijn nadrukkelijk gericht op weg-, gravel- en allroad-fietsen met racefiets-/gravelstuur. Een (relatief) lichtgewicht optie in het opstapsegment is een logische stap, maar de keuze om deze onderdelen óók onder het Cues-label te hangen is toch wel bijzonder.
Wat is Cues ook alweer?
Shimano introduceerde Cues in 2023 als een nieuwe componentenfamilie voor het instap- en middensegment, met 9-, 10- en 11-speed varianten. Het centrale idee was uitwisselbaarheid: onderdelen die compatibel zijn over alle drie de versnellingsvarianten, zodat een fietsenfabrikant, winkelier of consument minder hoeft te puzzelen bij upgrades of vervanging. Een helder concept, in ieder geval op papier.
De technische basis van Cues lag aanvankelijk overwegend bij Linkglide, Shimano’s schakeltechnologie ontworpen voor maximale slijtvastheid en onderhoudsgemak. De keerzijde? Je kiest Cues niet omdat je het lichtste spul op de markt wil. Een logisch compromis, met voordelen die relevant zijn voor mensen die weinig tijd willen besteden aan onderhoud en simpelweg niet hun spaarpot stuk willen slaan op fietsonderdelen. Niet voor niets werd Cues mede gepositioneerd als geschikte groep voor e-bikes en stadsfietsen, waarbij slijtage een grotere factor is.
Nu ook met 11-speed 11-36t cassette met Hyperglide-technologie
De nieuwe CS-RS400-11 is een Hyperglide-cassette, de vertrouwde Shimano-schakelstandaard die al decennia de basis vormt voor de weg- en gravel- en mountainbikegroepen. Hyperglide-cassettes zijn lichter dan vergelijkbare Linkglide-exemplaren: Shimano meldt voor de CS-RS400-11-cassette een gewichtsvoordeel van circa 200 gram ten opzichte van Linkglide-cassettes. De 11–36T-tandverhouding biedt een bereik van 327 procent, vervolgens vergroot door de combinatie met een voorderailleur.
De cassette maakt gebruik van de standaard HG-verbinding, dus past op de alom bekende HG-drivers.

Lichtere 11-speed Cues-achterderailleur
De bijbehorende RD-U6040 achterderailleur is specifiek ontworpen voor zo’n 2×11-speed opstelling. Door gebruik te maken van andere materialen is het gewicht ten opzichte van bestaande Cues-derailleurs circa 100 gram lager. Het ontwerp is compacter en strakker dan de bredere MTB-georiënteerde varianten binnen de Cues-familie. De derailleur werkt samen met de bestaande ST-U6030 Dual Control Lever, de schakelaar met remhendel voor racefiets-/gravelsturen en die zijn ergonomie ontleent aan de Shimano 105-grepen.
Beschikbaarheid en prijs
Prijzen zijn niet medegedeeld. Die variëren ook per markt, zo lezen we in het persbericht. Dat geldt ook voor de beschikbaarheid.
Bron: bike.shimano.com
Velozine-blik | Cues: een groep die twee kanten op kijkt
Shimano positioneert 2×11-speed Cues U6040 uitdrukkelijk tussen Tiagra R4000 en Cues U6030 in. Dat is interessant, want het plaatst Cues niet langer alleen tegenover goedkope instapgroepen, maar ook naast een gevestigde weggroep die al jaren z’n plek heeft. Of dat de positionering verheldert of juist vertroebelt, is een andere vraag.
Cues startte met Linkglide als technisch uitgangspunt, met meer slijtvastheid als kernwaarde. Het hogere gewicht en de iets tragere schakelsnelheid zijn ondergeschikte aspecten. Dat komt overeen met onze ervaringen. Het heeft alles in zich om een zeer logische overweging te zijn voor het marktsegment van beginnende fietsers en ook zeker e-bikes waar de hogere slijtvast ook duidelijk een meerwaarde is.
Met de toevoeging van Hyperglide-componenten bedient Shimano nu een heel ander rijdersprofiel: de rijder die wil schakelen zoals bij de duurdere groepen van het merk; iets sneller, meer verfijnd en met een lager gewicht, maar tegen een toegankelijker prijs. Dat is een legitieme markt. Maar het vergroot ook de complexiteit van een componentenfamilie die juist vooral als overzichtelijk alternatief in de markt werd gezet.










