Test | Lezyne Clik Drive HV: minipomp voor Schwalbe’s Clik-ventielen

Toen Schwalbe twee jaar terug z’n Clik Valve op de Eurobike presenteerde waren we ronduit sceptisch. Alwéér een nieuw ventiel… Maar sinds we dat Clik-ventiel op onze eigen fietsen hebben zijn we om: vooralsnog vooral voordelen en nauwelijks nadelen. Nou ja, behalve dat je een nieuwe minipomp nodig hebt. Arjan heeft er inmiddels eentje; de Clik Drive HV van Lezyne.

Tekst & foto’s: Arjan Kruik

Getest: de Lezyne Clik Drive HV, een minipomp voor Schwalbe's Clik-ventielen.

Getest: de Lezyne Clik Drive HV, een minipomp voor Schwalbe’s Clik-ventielen.

Wat is Clik Valve?

Eerst maar even dit: wat is Clik Valve? We schreven een tijdje terug een uitgebreid verhaal over dit alternatief van bandenmaker Schwalbe voor het Presta-ventiel. Clik Valve moet je zien als een systeem waarbij een speciale pompkop net zo cruciaal is als het ventiel zelf. En dat is een groot verschil met andere Presta-vervangers: die werken allemaal met een reguliere pompkop. De naam geeft weg waar de crux van het Clik-systeem zit: je klíkt de pompkop op het ventiel.

Een hendeltje een kwartslag draaien, een heveltje opspannen of een busje op het ventiel schroeven? Bij het Clik-systeem is dat niet meer nodig. Met slechts een zeer geringe krachtsinspanning gaan het ventiel en de pompkop een stabiele verbinding met elkaar aan. Klaar met pompen? Met eveneens weinig krachtsinspanning koppel je de boel weer los. Makkelijker kan echt niet.

Schwalbe Clik Valve fietsventiel

Dit is ‘m, de Clik Valve oftewel het Clik-ventiel. Alleen het bovenste deel, de ventielkern, is nieuw. Het onderste deel, de ventielschacht, is niet anders dan bij een conventioneel Presta-ventiel.

Het verschil: bij het Clik-ventiel zit de ventielkern grotendeels óp de ventielschacht, bij het traditionele Presta-ventiel zit de ventielkern er geheel ín. Hierdoor kan de lucht er minder makkelijk doorheen. Ander verschil: er steekt geen flinterdun messing asje uit dat kan verbuigen.

Tijd voor een nieuwe minipomp

Is een speciale pompkop noodzakelijk om een band met Clik-ventiel op te pompen? Dat hangt ervan af. Een Presta-pomp met schroefaansluitingen werkt niet met een Clik-ventiel, een pompkop met klemkoppeling wel. Maar dan mis je dus het gemak van het Clik-systeem. Aan gezien mijn go-to minipomp al sinds jaar en dag een pompje van Lezyne is – een Carbon Drive van minstens vijftien jaar oud – is het tijd voor een nieuwe. Immers, Lezyne past al sinds jaar en dag schroefkoppen toe.

M’n nieuwe Lezyne-pomp is de Clik Drive HV. Met recht een minipomp. Met een lengte van 165 millimeter neemt-ie in rugzak of bovenbuistasje nauwelijks plaats in. En met nog geen honderd gram is-ie aangenaam licht. De letters HV in de naam staan voor high volume, wat wil zeggen dat deze Clik Drive is bedoeld voor bredere banden, waarbij de druk die de pomp kan halen maximaal zes bar is. Dat is genoeg voor iedere mountainbikeband en ook voor vrijwel alle gravelbanden. Voor racefietsen is er de Clik Drive HP – high pressure – die gaat tot elf bar.

Minipompen van Lezyne moet je voor gebruik altijd even in elkaar zetten. Dat klinkt veel ingewikkelder dan het is. Het luchtslangetje zit in de zuigerstang verstopt. Je moet het voordat je gaat pompen eerst even op de luchtkamer schroeven. That’s it.

Lezyne Clik Drive HV: prijzen en specificaties

  • Materiaal: aluminium
  • Lengte: 165 millimeter
  • Diameter: 30 millimeter
  • Gewicht: 96 gram
  • Maximale druk: 6 bar
  • Prijs: 34,95 euro

Meer informatie: ride.lezyne.com

Mijn eigen, enigszins doorleefde Lezyne Carbon Drive uit circa 2010 versus de nieuwe Clik Drive HV.

De Lezyne Clik Drive wordt geleverd met een framehouder

De Lezyne Clik Drive wordt geleverd met een framehouder.

De Lezyne Clik Drive past dankzij compact formaat probleemloos in een bovenbuistasje

Maar past ook probleemloos in een bovenbuistasje.

Typisch voor minipompen van Lezyne: het slangetje zit in de zuigerstang verstopt. Je moet het voordat je gaat pompen eerst op de luchtkamer schroeven.

Klaar voor gebruik.

De slangkoppeling aan de pompzijde is uitgerust met een ventieltje waarmee je na het pompen de overdruk uit het slangetje kan laten ontsnappen.

De Clik-pompkop van de Lezyne Clik Drive HV

De speciale Clik-pompkop.

Flink pompen

De Clik Drive HV doet wat Lezyne belooft: je band ongecompliceerd op druk brengen. Met een minimale krachtsinspanning zet je de pompkop vast op het ventiel. Met name bij een kleine handpomp als de Clik Drive, waarbij je vanwege het korte slangetje soms (te) hard aan de kop trekt, is de stabiele koppeling met het ventiel een niet te onderschatten voordeel. Geen pompkop die scheef gaat staan, geen asje dat per ongeluk indrukt wordt waardoor er lucht ontsnapt, geen kop die losschiet omdat je ‘m er niet ver genoeg hebt opgeduwd. Bij de mechanische verbinding tussen het Clik-ventiel en de Clik-pompkop is er geen ruimte voor speling of fouten: de koppeling is altijd goed.

Maar… de Lezyne Clik Drive HV is en blijft wel een erg klein pompje, met een nog kleiner luchtkamertje. Het oppompen van een 45 millimeter brede gravelband tot een druk van twee bar kost maar liefst 195 slagen. En een mountainbikeband van 2.4 inch breed vraagt om 250 slagen om op anderhalve bar te komen. Oké, nu vraag je je natuurlijk af wie z’n mtb-banden nog tot anderhalve bar pompt. Ik. Dat was namelijk nodig omdat aan een kant de hieldraad was losgekomen. En om die weer te laten ploppen, moest ik doorpompen tot anderhalve bar.

Over de kwaliteit kan ik gezien de korte gebruiksduur geen concrete uitspraken doen, maar als mijn eigen, minstens vijftien jaar oude en zeker ook veelvuldig gebruikte Leyzne-pomp als referentie neem, dan zit dat wel goed. Daar komt nog bij dat Lezyne vrijwel alle onderdelen van de Clik Drive HV kan naleveren. Als er iets kapot mocht gaan, hoef je dus zeker geen nieuwe kopen.

Klikken, pompen, klaar.

Conclusie

Schwalbe en Lezyne lijken met de Clik Valve en de Clik Drive HV een match made in heaven. Klikken, pompen, klaar. Daarbij staat de kwaliteit van de Clik Drive HV op het bekende hoge Lezyne-niveau. Maar dankzij het Clik-ventiel zónder gedoe met lossschietende ventielkernen, zoals dat bij oudere Lezyne-pompen in combinatie met een Presta-ventiel regelmatig voorkwam, zeker als je verzuimde de overdruk na het pompen uit het slangetje te laten lopen.

Veel lof dus voor deze fraaie en niet te vergeten vederlichte minipomp. Echter, het geringe formaat is voor mij wel een dingetje. Natuurlijk, met z’n 165 millimeter lengte past-ie in ieder frametasje en is er ook in het rugpand van je fietsshirt altijd wel een plekje te vinden. Maar man, wat moet je vaak pompen om een band vol te krijgen!

Zeker mountainbikebanden en meer volumineuze gravelbanden zou een iets langere Clik Drive met een grotere luchtkamer wat mij betreft een uitkomst zijn. Zoals mijn oude Lezyne Carbon Drive, met een bijna dubbel zo grote luchtkamer. Nee, dan past-ie niet meer in een fietsshirt. Maar nog wel gewoon in de houder aan de onderbuis of in de rugzak. En met een grotere luchtkamer hoef je minder vaak te pompen en ben je sneller weer op weg. Ideetje, Lezyne?

Nawoord

“Als Lezyne alle onderdelen los kan naleveren, is zo’n Clik Valve-slangetje dan ook los verkrijgbaar?”, zo vroeg collega Jeroen zich af nadat hij dit stukje gelezen had. Klopt, voor zo’n twintig euro is zo’n slangetje, de officiële naam is ‘ABS Flex Hose with Clik Chuck’, los te bestellen. Ik heb dat slangetje ook op mijn oude Lezyne Carbon Drive geprobeerd en het past allemaal prima. Ideaal dus? Niet helemaal. In de eerste plaats is het Clik-slangetje korter dan het originele slangetje op mijn Carbon Drive. En een wat langer slangetje werkt wel prettiger. Daarnaast is de het originele rubber afdekdopje te kort. Daar moet je dan à vijf euro ook een nieuwe van bestellen.

Met een los slangetje à twintig euro kun je een oude Lezyne-pomp geschikt maken voor Clik-ventielen.
Geplaatst in Reviews en getagd met , , , , .
guest
2 Comments
oudste
nieuwste populairste
Laurens
Laurens
6 uren geleden

Clik ventielen zijn top maar hebben een zwakte die niet goed vermeld wordt en juist onderweg levensgevaarlijk wordt. De wand van het ventiel is dun nabij het schroefdraad en daarmee oor zwak. Het is cruciaal de ventielen met de hand te monteren of met het kunstof hulpmiddel. Gebruik vooral geen tang of je stalen gereedschap.

Waarom? Omdat dit de wand verzwakt door lichte vervorming om er vervolgens voor te zorgen dat je ventiel net boven de schroefdraad afbreekt waneer je onderweg met je minipomp staat te pompen.

Jan S
Jan S
59 minuten geleden

Je kan ook gewoon een los pompkopje van Schwalbe kopen voor ongeveer 15 euro. Past gewoon op je oude pompje. Heb ik althans gedaan.